UPDATE: Central Territory Changes of Appointment

On behalf of the Territorial Commander, Commissioner Brad Bailey, we are very pleased to announce the following appointments* effective Wednesday, July 01, 2020, unless otherwise indicated:

Territorial Headquarters

Business Section
Major James W. McDowell Secretary – Finance Department
Major Gregory R. Voeller – Auditor – Audit Department
Captain Stephen J. Hansen – Property Specialist – Property Department, pro tem

Program Section
Major Carla J. Voeller – Assistant to the Territorial Program Secretary

Personnel Section
Major Valerie C. McDowell – Personnel Services Director – Personnel Services

Adult Rehabilitation Centers Command

Major Catherine M. Thielke – General Secretary
Major Todd A. Thielke – Change in Designation – Command Secretary for Marketing
:AA Command Secretary for Mission Integration
Captain Johnny Bartsch – Command Project Development Officer, Located in Grand Rapids, MI
Major Claire A. Grainger – Change in Designation – Administrator for Program – St. Louis, MO
:AA Intercultural Ministries Coordinator
Major Norman Grainger – Change in Designation – Administrator for Business – St. Louis, MO
Major Nathan L. Johnson – Change in Designation – Administrator for Business – Fort Wayne, IN
Auxiliary Captain Michelle L. Johnson – Change in Designation – Administrator for Program – Fort Wayne, IN
Major Katrina Diane Mathews – Administrator for Program – Southeast, MI
Major Kim Kendall Mathews – Administrator for Program – Southeast, MI
Major Jennifer J. Velasquez – Associate Administrator for Rehabilitation Services – Kansas City, MO
Captain Derek J. Rose – Assistant to the Administrator – Chicago (Central), IL
Captain Daylene Staneart – Administrator for Program – Milwaukee, WI (Transfer from USA Western Territory)
Captain Steve Staneart – Administrator for Business – Milwaukee, WI (Transfer from USA Western Territory)
Auxiliary Captain Jennifer E. Bowyer – Change in Designation – Administrator for Program – Rockford, IL
Auxiliary Captain Paul D. Bowyer – Change in Designation – Administrator for Business – Rockford, IL
Envoy Bob Idzior – Administrator for Business – Southeast, MI
Envoy Jacqulynn M. Idzior – Administrator for Business – Southeast, MI

College for Officer Training

CFOT Administration
Major Arnel L. Ruppel – Assistant Principal

Personnel Department
Major Alex Y. Lim – Assistant Director of Personnel
Lieutenant Donna Thammavongsa – Family Care Center Director

Curriculum Department
Major Jennifer R. Ortman – Director of Curriculum
Captain Enrique A. Coreano – Assistant Director of Curriculum
Lieutenant Natalie G. Austin – Field Training Director
Lieutenant Vatthana Thammavongsa – Field Training Officer

Business Department
Major Chris Lim – Assistant Director of Business
Major Aaron W. Ortman – Director of Business

Eastern Michigan Division

Major Debra A. Pascoe – Divisional Secretary for Mission
Major Timothy T. Pascoe – Divisional Secretary for Business
Major Matt E. Grindle – Corps Officer – Warren, MI
Major Patricia L. Grindle – Corps Officer – Warren, MI
Major Prezza Morrison – Corps Officer – Alpena, MI
Captain Jacob A. Tripp – Corps Officer – Adrian, MI
Captain Melinda S. Tripp – Corps Officer – Adrian, MI
Lieutenant Justin Steckbauer – Corps Officer – Owosso (Citadel), MI
Lieutenant Heidi L. Strand – Corps Officer – Royal Oak, MI
Lieutenant Kory E. Strand – Corps Officer – Royal Oak, MI
Envoy Jackie Ellingson – Corps Administrator – Hillsdale, MI
Mr. Andrew Barylski – Corps Administrator – Wayne/Westland, MI
With the rank of Envoy

Heartland Division

Captain Robert C. Whitney – Divisional Secretary
Major Rae Doliber – Corps Officer – Davenport, IA
Major Robert A. Doliber – Quad Cities Coordinator – Davenport, IA
Captain Lisa Thorson – Corps Officer – Freeport, IL
Captain Timothy L. Thorson – Corps Officer – Freeport, IL

Indiana Division

Major Fred R. Mead, Jr. – Southern Indiana Service Extension Liaison
:AA Southern Indiana Emergency Disaster Service Liaison
Major Nancy V. Mead – Divisional Adult Ministries Secretary
:AA Corps Coordinator – Brown County, IN
Major Jeremiah E. Stouder – Divisional Secretary for Business
Captain Antonia M. Marak – Change in Designation – Assistant Divisional Adult Ministries Secretary
Major Connie A. Shaw – Associate Corps Officer – Shelbyville, IN
Major William L. Welch, Jr. – Associate Corps Officer – Fort Wayne, IN
Captain Karla D. Salsbury – Corps Officer – Vincennes, IN
Lieutenant Joseph T. Gates – Corps Officer – Kokomo, IN
Lieutenant Pamela M. Gates – Corps Officer – Kokomo, IN
Ms. Charlotte Coffer – Lead Chaplain – Harbor Light Center, Indianapolis, IN
Captain Jennifer Clanton – Health Leave Effective: June 1, 2020
Captain Kenyon Sivels – Corps Officer – Fort Wayne, IN
Captain Melissa Sivels – Corps Officer – Fort Wayne, IN

Kansas and Western Missouri Division

Captain Bersabe Vera-Hernandez – Divisional Secretary for Program
:AA Divisional Hispanic Ministries Director
Major Kevin A. Cedervall – Associate Corps Officer – Kansas City (Eastside), MO
:AA Metro Kansas City Mission Integration Officer
Captain Amy M. Cedervall – Associate Corps Officer – Kansas City (Eastside), MO
:AA Metro Kansas City Social Services Chaplain
Captain Curtis L. Lunnam – Corps Officer – Lawrence, KS
Captain Laura S. Lunnam – Corps Officer – Lawrence, KS

Metropolitan Division

Major Enrique P. Azuaje – General Secretary
Major Nancy A. Azuaje – Adult Ministries Coordinator
:AA Women’s Ministries Secretary
Major Beverly A. Gates – Divisional Secretary for Business
Captain Heather A. Montenegro – Divisional Youth Secretary
:AA Divisional Candidates’ Secretary
Captain Xavier Montenegro – Divisional Secretary for Program
Captain Joanna L. Rose – Assistant Divisional Youth Secretary
Mr. Theo Coleman – Director of Prison Aftercare Network – Chicago Social Services
With the rank of Envoy
Captain Brian Clark – Lake County Coordinator
Post Retirement Appointment
Captain Linnea A. Forney – Corps Officer – Elgin, IL
Captain Richard L. Forney – Corps Officer – Elgin, IL
Captain Catherine J. Mount – Corps Officer – Norridge (Citadel), IL
Captain Peter M. Mount – Corps Officer – Norridge (Citadel), IL
Captain Gabriela R. Rangel – Corps Officer – Aurora, IL
Captain Joaquin Rangel – Corps Officer – Aurora, IL
Lieutenant Christina M. Tamayo Champlin – Associate Corps Officer – Evanston, IL
Lieutenant Dalvius King-Harvy – Corps Officer – Harbor Light Center Effective: August 12, 2020

Midland Division

Major Jack L. Holloway – Officer Development Officer
:AA Officer Mentor
Major Nancy J. Holloway – Officer Development Officer
:AA Officer Mentor
Major Kjell T. Steinsland – General Secretary
:AA St. Louis Regional Commander
Major Vicki Steinsland – Divisional Secretary for Program
:AA Intercultural Ministries Coordinator
Captain Carol J. Huffman – Divisional Secretary for Business
Major Jon L. Augenstein – Corps Officer – Springfield, MO
Major Kris Augenstein – Corps Officer – Springfield, MO
Major Curtiss A. Hartley – Columbia/Jefferson City Area Coordinator – Columbia, MO
Major Sandy Hartley – Columbia/Jefferson City Business Administrator – Columbia, MO
Captain LaTonya M. Brooks – Corps Officer – Columbia, MO
Captain LeOtis T. Brooks, Jr. – Corps Officer – Columbia, MO
Captain Shannon R. Forney – Corps Officer – Granite City, IL
Captain Crystal G. Sherack – Corps Officer – Chillicothe, MO
Captain Kristina E. Sjogren – Senior Kroc Center Officer – Quincy (Kroc Center), IL
Captain Michael B. Sjogren – Area Coordinator – Quincy, IL

Northern Division

Major Michele L. Heaver – Disaster Services Secretary
Major Jolinda R. Shelbourn – Divisional Adult Ministries Secretary
Major Scott A. Shelbourn – Divisional Secretary
Major Julio Vasquez – Divisional Secretary for Program
:AA Intercultural Ministries Coordinator (Transfer from USA Western Territory)
Major Karen Vasquez – Assistant Adult Ministries Secretary (Transfer from USA Western Territory)
Captain James R. Brickson – Corps Officer – International Falls, MN
Captain Lynnea B. Brickson – Corps Officer – International Falls, MN
Captain Cassondra M. Grey – Associate Corps Officer – Bismarck, ND
Captain Sean D. Grey – Associate Corps Officer – Bismarck, ND
Captain Ilona Schaal – Assistant Corps Officer – Noble Worship Center
:AA Administrator – Booth Manor Residence
Lieutenant Carmon N. Camp – Corps Officer – Harbor Light Center, Minneapolis, MN
Lieutenant Andrew E. Wheeler – Corps Officer – Mankato, MN
Lieutenant Corey R. Wheeler – Corps Officer – Mankato, MN

Western Division

Captain Chuck Cook – Corps Officer – Council Bluffs, IA
Captain Dana L. Cook – Corps Officer – Council Bluffs, IA
Lieutenant Kristen L. Key – Corps Officer – Des Moines (Temple), IA
Lieutenant Robert W. Key – Corps Officer – Des Moines (Temple), IA
Major Geffory Crowell – Corps Officer – Mason City, IA
Major Leticia Crowell – Corps Officer – Mason City, IA

Western Michigan/Northern Indiana Division

Major Janelle M. Gonzalez – Women’s Ministries Secretary
Major Candace A. Voeller – Divisional Secretary for Program
Major Cornell A. Voeller – Divisional Secretary for Business
Major Amos A. Shiels – Corps Officer – Holland, MI
Major Cynthia J. Shiels – Corps Officer – Holland, MI
Captain Aubrey A. DeBaar – Corps Officer – Kalamazoo, MI
Captain Shawn B. DeBaar – Corps Officer – Kalamazoo, MI
Captain Amy E. Voss – Corps Officer – Big Rapids, MI
Captain Daniel M. Voss – Corps Officer – Big Rapids, MI
Mrs. Denise Gilbert – Corps Administrator – Sault Ste. Marie, MI
With the rank of Envoy
Mr. Eric Gilbert – Corps Administrator – Sault Ste. Marie, MI
With the rank of Envoy

Wisconsin and Upper Michigan Division

Major Barbara C. Logan – Corps Officer – Wausau, WI
Major Paul E. Logan – Corps Officer – Wausau, WI
Major Dawn M. Russell – Corps Officer – Racine, WI
Major Jeffery K. Russell – Corps Officer – Racine, WI

Officers and Lay Personnel out of Territory    

Major Valerie Carr – Divisional Program Secretary – Caribbean Territory, Jamaica Eastern Division
Captain Jeffrey Carr – Divisional Business Administration Secretary – Caribbean Territory, Jamaica Eastern Division
Major Butch Frost – Divisional Social Services Secretary – USA Western Territory, Southwest Division
Major Lisa A. Frost – Divisional Secretary for Program – USA Western Territory, Southwest Division

Retirements     

February 1, 2020

Colonels Jeffrey and Dorothy Smith

July 1, 2020

Majors Jonathan and Linda Fjellman
Majors Michael and Rebecca Gates
Major Janet M. Litherland
Majors David and Zandra Luft
Majors Cynthia and Kenneth Nicolai
Majors Diann and Edward Tutewiler
Envoys Margaret and Terry Gaster

August 1, 2020

Majors Gail and Phillip Aho
Majors Andrew and Cheryl Miller
Major Donna M. Miller
Majors Cornelia and Gerhard Scheler
Majors Douglas and Rebecca Stearns

September 1, 2020

Majors Judith and Michael Mills

October 1, 2020

Majors Jack and Nancy Holloway

*Note: All officers continue to retain their additional appointment of Assistant Candidates’ Secretary.

We express our gratitude for a job well done in their present appointments and our prayer for these officers as they prepare their hearts and minds for these new responsibilities.

Tags:

Ads

You May Also Like

What are you doing this summer?

Interested in a meaningful, life-changing experience? A camp ministry team could be just what you’re looking for. Apply today to ...

Program for veterans, families wins award

In recognition of its continuing superior performance, the Kansas and Western Missouri (KWM) Division Supportive Services for Veteran Families (SSVF) ...

Planting seeds in Good Soil

When Gerardo Cielo arrived in the United States from Mexico at the age of 13, one of his first experiences was ...