Personnel Changes of Appointment

On behalf of the Territorial Commander, Paul R. Seiler, we are very pleased to announce the following appointments effective June 26, 2013, unless otherwise indicated:

TERRITORIAL HEADQUARTERS

Women’s Ministries
Lt. Colonel Rebecca F. Sjogren Additional Appointment
:Secretary – Fellowship of the Silver Star
Lt. Colonel Rebecca F. Sjogren Additional Appointment
:Secretary – Women’s Auxiliaries

Personnel Services
Major Debra A. Pascoe Assistant Territorial Candidates’ Secretary –
Candidates’ Department

Business Services
Lt. Colonel Richard E. Vander Weele Additional Appointment
:Secretary – Community Relations and
Development Department, Pro Tem
Major Timothy T. Pascoe Assistant Secretary – Audit Department
Captain Joyce M. Shiels Secretary – Audit Department

Program Services
Major Brenda Rhoads Herivel Veterans’ Services Director – Veterans’ Services
Bureau
Major Brenda Rhoads Herivel Additional Appointment
:National VAVS (Veterans Admn. Volunteer
Services) Deputy Representative – Veterans’
Services Bureau
Major Richard E. Herivel Assistant Territorial Secretary for Program
Major Richard E. Herivel Additional Appointment
:Men’s Ministries Secretary
Major Angela G. Wandling Assistant Youth Secretary – Youth Department
Major Monty B. Wandling Secretary – Youth Department
Major Carol J. Wurtz Secretary – Corps Mission And Adult Ministries
Department
Major Carol J. Wurtz Additional Appointment
:Community Care Ministries Secretary – Corps
Mission And Adult Ministries Department
Major Carol J. Wurtz Additional Appointment
:Older Adult Ministries Director – Corps Mission
And Adult Ministries Department
Captain Nancy A. Azuaje Director for Hispanic Women’s Programs –
MultiCultural Ministries Department
Captain Enrique P. Azuaje Secretary – MultiCultural Ministries Department
ADULT REHABILITATION CENTERS COMMAND
Major Bonnie B. Clark Command Auditor
Major David A. Clark Command Auditor
Major Linda M. Mitchell Assistant Administrator – Women’s Programs –
Southeast, MI
Captain Dennis L. Earnhart Administrator – Minneapolis, MN
A/Captain Adriana A. Earnhart Administrator – Minneapolis, MN
Captain Elmer R. Gamble, II Administrator in Training – Waukegan, IL
Captain Michele L. Gamble Administrator in Training – Waukegan, IL
Captain Brendon Robertson Administrator in Training – Fort Wayne, IN
(Transfer from Australia Southern Territory)
Captain Robin L. Rutledge Administrator in Training – Springfield, IL
Lieutenant William A. Rutledge Administrator in Training – Springfield, IL
Lieutenant April Rutledge-Clarke Trainee – Omaha, NE
Lieutenant Chris Rutledge-Clarke, Sr. Trainee – Omaha, NE
Envoy James E. Bracey, Jr. Chaplain – Chicago (Central), IL

COLLEGE FOR OFFICER TRAINING
Personnel Department
Major Jesse G. Collins Campus Chaplain
Captain Karen Salsbury Director of Campus Spiritual Life

Curriculum Department
Major Bong-kyu Lee Instructor/Academic Specialist
(Transfer from Korean Territory)

Business Department
Captain Scott Salsbury Assistant Director of Business
EASTERN MICHIGAN DIVISION
Major Jan Sjogren Divisional Secretary for Vision/Strategic Planning
Major Russ Sjogren Divisional Secretary for Business
Major Mary E. Wilson Community Care Ministries Secretary
Major Mary E. Wilson Additional Appointment
:Older Adult Ministries Director
Captain Michael E. Cripe Corps Officer – Hillsdale, MI
Captain Tina L. Cripe Corps Officer – Hillsdale, MI
Captain Catherine Mount Corps Officer – Royal Oak, MI
Captain Peter Mount Corps Officer – Royal Oak, MI
Captain Brian L. Reed Corps Officer – Wyandotte (Downriver), MI
Captain Heidi J. Reed Corps Officer – Wyandotte (Downriver), MI
Envoy Margaret J. Gaster Corps Administrator – Harbor Light Corps
Envoy Terry L. Gaster Corps Administrator – Harbor Light Corps
Envoy Artee D. Lewis Corps Administrator – Detroit (Temple), MI
Envoy Esther Lewis Corps Administrator – Detroit (Temple), MI

HEARTLAND DIVISION
Captain Valerie N. Carr Additional Appointment
:Moral and Ethical Issues Secretary
Major Mark W. Litherland Corps Officer – Keokuk, IA
Major Barbara Logan Corps Officer – Cedar Rapids, IA
Major Paul E. Logan Corps Officer – Cedar Rapids, IA
Major Jennifer J. Woodard Corps Officer – Springfield, IL
Major Steven E. Woodard Corps Officer – Springfield, IL
Captain Allen Otto Corps Officer – Macomb, IL
Captain Pam Otto Corps Officer – Macomb, IL

INDIANA DIVISION
Captain Aaron W. Ortman Divisional Youth Secretary
Captain Jennifer R. Ortman Divisional Youth Secretary
Captain Jennifer R. Ortman Additional Appointment
:Divisional Candidates’ Secretary
Captain Aimee B. Norton Corps Officer – Richmond, IN
Captain Alex W. Norton Corps Officer – Richmond, IN

 

KANSAS AND WESTERN MISSOURI DIVISION
Major Brian Burkett Corps Officer – Topeka (Citadel), KS
Major Lee Ann Burkett Corps Officer – Topeka (Citadel), KS
Major Daniel G. Burris Corps Officer – Salina, KS
Major Mary S. Burris Corps Officer – Salina, KS
Captain Gabriela R. Rangel Corps Officer – Kansas City (Westport
Temple), MO
Captain Gabriela R. Rangel Additional Appointment
:Divisional Hispanic Ministries Director
Captain Joaquin Rangel Corps Officer – Kansas City (Westport
Temple), MO
Captain Joaquin Rangel Additional Appointment
:Divisional Hispanic Ministries Director
Lieutenant B. Jeremy Fingar Change in Designation
Associate Corps Officer – Kansas City
(Citadel), KS
Lieutenant Julie M. Tamayo Change in Designation
Associate Corps Officer – Hutchinson, KS

METROPOLITAN DIVISION
Major Vicky Horton Booth Chaplain
Major Jonathan F. Miller Additional Appointment
:Fox Valley Coordinator
Lieutenant Kristina E. Sjogren Divisional Youth Secretary
Lieutenant Michael B. Sjogren Divisional Youth Secretary
Lieutenant Michael B. Sjogren Additional Appointment
:Divisional Candidates’ Secretary
Major Christine L. Merritt Corps Officer – Rockford (Temple), IL
Major Steven J. Merritt Corps Officer – Rockford (Temple), IL
Major Steven J. Merritt Additional Appointment
:Winnebago County Coordinator – Rockford, IL
Major Eun-sil Seo Associate Corps Officer – Chicago (Mayfair
(Transfer from Korean Territory) Community Church), IL
Captain Brenda K. McCoy Kroc Center Officer for Congregational Life –
Chicago (Kroc Center), IL
Captain Dale R. Simmons, Sr. Corps Officer – Gary-Merrillville, IN
Captain Rebecca S. Simmons Lake County Coordinator – Hammond-Munster, IN
MIDLAND DIVISION
Major Gail Aho Divisional Secretary for Program
Major Phillip Aho General Secretary
Major Linda Meyer Special Services – DHQ, pro tem,
until retirement August 1, 2013
Major Robert E. Meyer Special Services – DHQ, pro tem,
until retirement August 1, 2013
Captain James C. Scott Social Services Chaplain – Greater St. Louis
Metropolitan Social Services Department
Lieutenant Bridgette K. Amick Corps Officer – Cape Girardeau, MO
Lieutenant Ronald C. Amick Corps Officer – Cape Girardeau, MO
Lieutenant Katie D. Harris-Smith Corps Officer – Columbia, MO
Lieutenant Amy M. McMahan Corps Officer – Jefferson City, MO, effective
June 29, 2013, upon marriage to Major
Kevin Cedervall
NORTHERN DIVISION
Major Debra L. Richardson Divisional Statistician
Major Debra L. Richardson Additional Appointment
:Corps Growth Secretary
Major B. Sue Welsh Additional Appointment
:Community Care Ministries Secretary
Captain Fred R. Mead, Jr. Disaster Services Secretary
Captain Fred R. Mead, Jr. Additional Appointment
:Men’s Ministries Secretary
Captain Nancy Mead Corps Officer – Noble Worship Center
Captain Nancy Mead Additional Appointment
:Multi-Cultural Ministries Coordinator
Major Byron L. Medlock Corps Officer – Fargo, ND
Major Elaine Medlock Corps Officer – Fargo, ND
Captain Alex Y. Lim Officer in Charge – Twin Cities Korean Outpost
Captain Chris Lim Officer in Charge – Twin Cities Korean Outpost
WESTERN DIVISION
Major Kathleen A. Hellstrom Women’s Ministries Secretary
Major Kathleen A. Hellstrom Additional Appointment
:Community Care Ministries Secretary
Major Kathleen A. Hellstrom Additional Appointment
:Moral and Ethical Issues Secretary
Major Randall L. Hellstrom Divisional Secretary

Major Randall L. Hellstrom Additional Appointment
:Men’s Ministries Secretary
Major Ben Stillwell Corps Officer – Marshalltown, IA
Major Beth A. Stillwell Corps Officer – Marshalltown, IA
Major Judith A. Tekautz Corps Officer – Council Bluffs, IA
Captain Ruth M. Gibbons Corps Officer – Ottumwa, IA
Captain Oliver Knuth Corps Officer – Boone, IA
Captain Tabitha Knuth Corps Officer – Boone, IA
Captain Rochelle H. McClintock Corps Officer – Omaha (Citadel), NE
Captain Trevor R. McClintock Corps Officer – Omaha (Citadel), NE
Captain Ann Mealy Corps Officer – Grand Island, NE
Captain William J. Mealy Corps Officer – Grand Island, NE
Lieutenant Anthony L. Bowers Corps Officer – North Platte, NE
Lieutenant Brianne M. Bowers Corps Officer – North Platte, NE
Lieutenant Brad Burkett Corps Officer – Kearney, NE
Lieutenant Cassandra Burkett Corps Officer – Kearney, NE

WESTERN MICHIGAN/NORTHERN INDIANA DIVISION
Major Michael L. Gates Divisional Secretary for Business
Major Rebecca L. Gates Women’s Ministries Secretary
Major Rebecca L. Gates Additional Appointment
:Older Adult Ministries Director
Captain Jason R. Poff Divisional Youth Secretary
Captain Mary K. Poff Divisional Youth Secretary
Captain Mary K. Poff Additional Appointment
:Divisional Candidates’ Secretary
Captain Daniel M. Faundez Kroc Center Officer for Congregational Life –
Grand Rapids (Kroc Center), MI
Captain Wendy L. Faundez Kroc Center Officer for Youth Development –
Grand Rapids (Kroc Center), MI
Captain Jodi A. Montgomery Corps Officer – Elkhart, IN
Captain Nicholas E. Montgomery Corps Officer – Elkhart, IN
Captain Owen L. Thompson, Jr. Corps Officer – Mt. Pleasant, MI
Captain Susan B. Thompson Corps Officer – Mt. Pleasant, MI

WISCONSIN AND UPPER MICHIGAN DIVISION
Major Jerry P. Henderson Special Services – DHQ, pro tem,
until retirement July 31, 2013
Major Loreen L. Henderson Special Services – DHQ, pro tem,
until retirement July 31, 2013
Major Candace Voeller Corps Officer – Oak Creek (Centennial), WI
Major Cornell A. Voeller Corps Officer – Oak Creek (Centennial), WI
Captain Joel R. Arthur Corps Officer – Racine, WI
Captain Ramona D. Arthur Corps Officer – Racine, WI
Captain Shannon M. Benner Corps Officer – Superior, WI
Captain Marion C. Moore Corps Officer – Marquette, MI
Captain Rhonda Moore Corps Officer – Marquette, MI
Lieutenant Jasen L. Elcombe Corps Officer – Kenosha, WI
Lieutenant Kimberly A. Elcombe Corps Officer – Kenosha, WI
RETIRED

Effective July 1, 2013 Effective August 1, 2013
Major Diana Amick Major Jerry P. Henderson
Major James Amick Major Loreen L. Henderson
Major Mary L. Hammerly Major Linda Meyer
Major L. Sue Haslett Major Robert Meyer
Major P. Mark Haslett
Major Dale L. Hale Effective September 1, 2013
Major Sharon Hale
Major Carol Wilkins Major Joy Ross
Major John Wilkins Major Roger R. Ross
APPOINTMENTS TO BE ANNOUNCED AT COMMISSIONING
Lieutenant Nikki Hughes
Lieutenant Lorna Nelson
Lieutenant Aubrey A. Robbins
Lieutenant Elizabeth M. Wright

Effective July 27, 2013
Lieutenant Melissa D. Heatwole

We express our gratitude for a job well done in their present appointments and our prayer for
these officers as they prepare their hearts and minds for these new responsibilities.

Tags:

  • Show Comments (1)

  • Mr WordPress

    Hi, this is a comment.
    To delete a comment, just log in and view the post's comments. There you will have the option to edit or delete them.

Ads

You May Also Like

The Salvation Army in Brazil

The work of Exército de Salvação (The Salvation Army in Portuguese, the official language ...

Connecting with Centralites Serving Overseas

Send your greetings and notes of encouragement at Christmas and throughout the year to ...

Why We Became Soliders

by Larry and Jennifer Silver “I believe everything happens for a reason,” said Larry ...